Grantový projekt ELENA
O ELENA
ELENA (European Local ENergy Assistance) je společná iniciativa Evropské investiční banky a Evropské komise v rámci programu Horizont 2020. Nástroj ELENA byl založen v roce 2009 a byla z něj poskytnuta podpora EU ve výši více než 180 milionů EUR, čímž byly mobilizovány investice v odhadované výši přibližně 6,6 miliardy EUR (ke konci roku 2019).
ELENA podporuje veřejné a soukromé subjekty, jako jsou místní nebo vnitrostátní orgány, energetické agentury a finanční instituce, při plánování a realizaci udržitelných a životaschopných energetických a dopravních projektů. Činí tak poskytováním tolik potřebných dalších pracovníků, externích odborných znalostí pro energetické audity nebo poradenství v oblasti financování.
Iniciativa pomáhá dosáhnout úspor energie a nákladů a zároveň zvýšit využívání obnovitelných zdrojů energie, což v konečném důsledku povede ke snížení emisí skleníkových plynů.
Více o principech ELENA se dozvíte na stránkách Evropské investiční banky
Projekt ELENA Ministerstva průmyslu a obchodu
Jednou z oblastí s významným potenciálem na snižování spotřeby energie je oblast snižování energetické náročnosti fondu budov ČR. Vzhledem k tomu, že dle směrnice 2012/27/EU by měl jít v oblasti renovací budov stát příkladem, zaměřilo MPO v roce 2020 úsilí na podporu právě této oblasti, tzn. renovace budov ve vlastnictví organizačních složek státu (OSS).
Z odborných zjištění totiž vyplývá, že OSS odkládají energeticky úsporné projekty z důvodu nedostačujících personálních kapacit pro jejich přípravu. Zároveň se v tomto přístupu promítají dlouhodobá očekávání OSS ve formě zpřístupnění adekvátních dotačních nástrojů pomáhajících s přípravnou i realizační fází energeticky úsporných projektů.
Za účelem zmírnění těchto bariér a většího motivování OSS k renovacím MPO zažádalo o prostředky na podporu projektové přípravy renovačních projektů OSS a uzavřelo s účinností k 1. lednu 2021 smlouvu na grantový projekt ELENA s Evropskou investiční bankou s alokací
2 mil EUR. Grantový projekt ELENA zaštítěný MPO byl určen pro organizační složky státu (OSS), vyjma budov zařazených do renovací dle čl.5 směrnice 2012/27/EU.
Jedná se o nástroj k zajištění přípravné fáze projektů renovací státních budov, které ve svém důsledku povedou ke snížení energetické náročnosti budov pomocí těchto služeb:
• Zajištění kompletní projektové dokumentace, a to včetně studie proveditelnosti a energetického posudku pro určenou budovu OSS;
• Příprava zadávací dokumentace pro veřejnou zakázku na realizátora energeticky úsporných opatření vč. odborných konzultací a asistence při administraci veřejné zakázky.
Průběh akce a dosažené výsledky
Cíle projektu
• Renovace státních budov
• Snížení energetické náročnosti
• Úspora energie
• Snížení emisí CO₂
Pozitivní dopady
• Prodloužení životnosti budov
• Optimalizace provozních nákladů
• Zhodnocení státního majetku
• Příklad dobré praxe pro další veřejné instituce
Výsledky projektu
• Celkové náklady: 24 462 820 Kč
• Očekávané investice: 401 107 603 Kč
• Úspora energie: 3,24 GWh primární energie ročně
Administrace projektu
Projekt administroval Odbor energetické účinnosti a úspor MPO, který zaměstnal dva seniorní experty. Tito experti vedli jednání se zájemci o financování, identifikovali vhodné budovy, koordinovali jednání mezi žadateli a dodavateli technických dokumentací a zpracovávali reporty.
Výběr dodavatelů
Na podzim roku 2021 se do výběrového řízení přihlásilo 24 dodavatelů, z nichž bylo vybráno 14. Rámcové smlouvy byly uzavřeny 10. prosince 2021. V lednu 2022 bylo 64 budov seskupeno do minitendrů, aby byl zajištěn hladký průběh výběrového řízení.
Komplikace a prodloužení projektu
Realizace projektů byla ovlivněna nárůstem cen surovin, energetickou krizí, válkou na Ukrajině a nedostatkem pracovních sil. Tyto faktory vedly k výraznému zvýšení cen materiálů a stavebních prací. V říjnu 2023 bylo rozhodnuto o prodloužení projektu do 31. prosince 2024.
Stav výběrových řízení
K 31. prosinci 2023 bylo vyhlášeno výběrové řízení na realizaci energeticky úsporných opatření u 18 budov. Díky prodloužení projektu bylo vyhlášeno výběrové řízení na dalších 5 budov.
Financování projektů
Projekty byly paralelně připravovány i pro dotační programy, včetně Národního plánu obnovy (NPO). Zajištění přípravné fáze projektů prostřednictvím ELENA umožnila vstup projektů do NPO, z něhož je hrazena investiční část.