Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

18.7.25 / dotaz č. 221648
Dobrý den, dali jsme se do rekonstrukce starého domu. V současné době řešíme podlahy ve dvou částech domu - sklep a obývací pokoj (nepodsklepený). Původní podlahy jsem odstranili až na zeminu. Dům je cca 200let starý. Stěny domu nevykazují nějaké významné problémy s vlhkostí, ale původní dřevěná podlaha byla částečně ztrouchnivělá. Rád bych se vás zeptal na optimální skladbu podlahy. Finální pochozí vrstva budou v obývacím pokoji prkna a ve sklepě jen beton.
Děkuji
Přeji příjemný den,
z Vašeho dotazu soudím, že řešíte 2 skladby, první pro nevytápěný sklep, kde podlaha je pod úrovní okolního terénu, a druhou pro vytápěný prostor (obývací pokoj), kde podlaha je přibližně v úrovni okolního terénu.
Při návrhu skladby podlahy řešíte následující 3 témata: a) tepelné ztráty mezi vytápěným prostorem a přilehlou zeminou (tepelnou izolaci); b) ochranu proti vlhkosti (hydroizolaci); c) ochranu proti Radonu.
Téma tepelné izolace je třeba řešit zejména na rozmezí vytápěného a nevytápěného prostoru (případně na rozmezí vytápěného prostoru a přilehlé zeminy). U podlahy nepodsklepené části (obývacího pokoje) doporučuji minimálně 120 mm podlahového polystyrénu, při té to tloušťce budete moci zařadit tuto konstrukci do případné žádosti o dotaci z NZÚ Light – dílčí zateplení. U podlahy sklepa, který je nevytápěný, řešit tepelnou izolaci nemusíte. Smysl by dávalo řešit tepelnou izolaci na rozmezí mezi nevytápěným sklepem a vytápěnými prostory v dalším podlaží, tedy ve stropě nad sklepem.
Téma ochrany proti vlhkosti si může vyžádat v první (sklep) a druhé (obývají pokoj) skladbě podlahy rozdílné řešení z důvodů odlišného typu působící vlhkosti. U nepodsklepené části (obývacího pokoje) bude pravděpodobně převládat namáhání pouze vzlínající vlhkostí, a tedy by vám měla stačit 1 vrstva hydroizolace z asfaltových modifikovaných pásů. Kdežto u sklepa (podlaha pod úrovní terénu) se může kromě vzlínající vlhkosti projevit i občasná či trvalá tlaková voda (v závislosti na hydrologických v poměrech v dané lokalitě), a zde bych tedy dával min. 2 vrstvy hydroizolace z asfaltových modifikovaných pásů.
Téma ochrany proti Radonu je poněkud obsáhlejší, ale určitě bych začal měřením koncentrace radonu v dané budově, a podle výsledků pak případně do skladeb doplnil opatření proti Radonu (protiradonovou izolaci, provětrávané vrstvy adt.).
Pro zjednodušení budu teď předpokládat, že Vám měření Radonu vyjde příznivě.
Skladba pro sklep:
Podkladní beton 50 až 60 mm s kari sítí; Hydroizolace – 2 vrstvy asfaltových modifikovaných pásů (s přesahy a prolepenými spoji); Betonová mazanina min. 50 mm (pochozí vrstva), finální impregnace (pro uzavření povrchu, jeho bezprašnost a dlouhou trvanlivost).
Skladba pro obývací pokoj – verze 1:
Podkladní beton 50 až 60 mm s kari sítí; Hydroizolace – 1 vrstva hydroizolace z asfaltových modifikovaných pásů (s přesahy a prolepenými spoji); Tepelná izolace – podlahový expandovaný polystyrén (EPS) 120 mm, Separační folie (s přesahy a prolepenými spoji), Betonová mazanina min. 50 mm, dilatační podlahová podložka, dřevěná prkna (pochozí vrstva).
Skladba pro obývací pokoj – verze 2:
Podkladní beton 50 až 60 mm s kari sítí; Hydroizolace – 1 vrstva hydroizolace z asfaltových modifikovaných pásů (s přesahy a prolepenými spoji); Tepelná izolace – podlahový expandovaný polystyrén (EPS) 120 mm, Roznášecí vrstva – 2 vrstvy OSB desek (křížem) 2x 12 mm, dilatační podlahová podložka, dřevěná prkna (pochozí vrstva).
S pozdravem
Ing. Michal Černý
Odpovídá:  Ing. Michal Černý - M-EKIS 3M59 Litoměřice, Ing. Michal Černý tisk