Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

7.4.25 / dotaz č. 219570
Dobrý den
Řeším problém - máme s manželkou rodinný dům, cca 40 let od výstavby, s plochou střechou, obvodové zdivo z tvárnic Poring /Ytong v tloušťce 30 cm, plastová okna cca 15 let (dvojskla);
Poněvadž přes střechu někde prosakuje, máme nabídku krom izolace folií i na zateplení střechy extrudovaným polystyrenem 2x100mm. S tím souvisí mj. i překrytí atiky. Zde nastává ten problém - překrytí by mělo respektovat tloušťku eventuálního zateplení vnějšího pláště - podle NZU min. 200mm, což ale vyvolává další přestavby a delimitace - např. žebříku na střechu, okapových svodů, skříně HDS a hlavního rozváděče, navazujících plotů a přístřešku atd. Při obkladu 100mm by náročnost těchto úprav byla přijatelná. Obdobně je to se střechou - zde je podmínka 300mm "EPS". Těch 100mm navíc vyvolá další přestavby konstrukce solárního kolektoru, komínů, prostupů střechou aj.
Prosím o konzultaci o návratnosti této investice z využitím podpory NZU pro nízkopříjmové domácnosti.
Děkuji.
Dobrý den,
program Nová Zelená úsporám nyní nabízí pro RD v podstatě pouze 2 podprogramy na zateplení. První je Oprav dům po babičce. Zde se jedná o komplexní rekonstrukci na úroveň dnešní novostavby. V případě, že nedojde k zateplení všech konstrukcí na vytápěné obálce budovy, tak není možné žádat na tuto dotaci. Ve Vašem případě by to znamenalo kromě zateplení střechy a fasády vyměnit i okna za nová s izolačními trojskly a zateplit podlahu na terénu nebo nad nevytápěným sklepem (včetně schodiště do sklepa, pokud jeje máte). V tomto programu jsou výrazně lepší dotační částky. Návratnost závisí na aktuálních cenách energií, množství prací svépomocí atd.

Pokud tedy váš dotaz omezím na druhou dotaci, tedy NZÚ Light, tak zde jsou 2 varianty dotovaných částek. První je pro nízkopříjmové domácnosti, druhá pro všechny ostatní. Podmínky jsou jinak pro obě varianty stejné. Co se týká vámi zmiňovaných tlouštěk izolantů, tak to máte správně - tj. min. 200 mm izolantu na stěny a min. 300 mm na střechu. Jedná se o finální tloušťky izolantů. Pokud tedy dokážete v případě střechy doložit, že v souvrství již nějaký funkční tepelný izolant je, tak o to méně je nutné dát nového izolantu. Dále je možné použít nějaký lepší tepelný izolant a pomocí tepelného odporu přepočítat ekvivalent. V praxi to znamená, že na fasádu místo 200 mm bílého polystyrénu je možné dát 160 mm šedého s lambdou,max= 0,031 W/mK. Stejně tak na střechu je možné dát nějaké vhodné PIR desky (lambda=0,022 W/mK), pak postačí tl. cca 180 mm.

Ohledně návratnosti z případě NZÚ Light standard je to spekulativní. Dotační částky jsou nastaveny na cca 20-30% cen, které se pohybují na trhu. Opět je zde nutné kalkulovat s pořizovací cenou, výší prací svépomocí nebo naopak vícenákladů. Každopádně pokud máte nějakou cenovou nabídku, kterou je pro získání dotace NZÚ Light nutné navýšit o více než 40%, tak se návratnost oproti původní částce prodlužuje. Na druhou stranu zvýšení samotné tloušťky tepelného izolantu vetšinou nese prodražení 1m2 nové konstrukce v řádek jednotek %. Otázkou pak zůstává, proč by mělo dojít k výraznějšímu navýšení ceny. Tloušťky nastavené programem NZÚ light jsou nastavené na nejvhodnější poměr pořízení/návratnost.

V případě, že byste spadali do nízkopříjmové domácnosti (důchodci, příspěvky na bydlení, přídavky na dítě), tak je situace výrazně odlišná a zde se vždy vyplatí provést opatření požadovaná dotací, protože dotace se pohybů na úrovni cca 50-70% realizovaných částek.

Ještě si dovolím poznámku. Dotační program upozorňuje na dodržování Zákona o hospodaření energií č. 406/200 Sb. v platném znění. Ten nařizuje nechat zpracovat PENB mj. při změně obálky budovy na více než 25% plochy (což zateplení střechy a fasády určitě naplňuje) a plnit zákonem stanovené požadavky.
Zde je několik variant výpočtů a v tuto chvíli bez podrobné znalosti objektu neumím vyhodnotit, zda budou požadavky zákona naplněny. Dovolím si ale tvrdit, že tl. zateplení 100 mm na fasádu nejen nesplní požadavky zákona, ale hrozí zde, že kondenzační zóna bude ve zdivu, což může mít za následek negativní vlhkostí poměry v objektu.
Nejbezpečnější varianta, kdy dojde v případě rekonstrukcí ke splnění podmínek zákona, je provedení tloušťek izolantů na takzvané doporučené normové hodnoty, což jsou bezpečně právě hodnoty vyžadované dotací NZÚ Light.

Jen připomenu, že dodržení zákona vyžaduje Státní energetická inspekce vždy, tedy i když nežádáte o dotaci.
V případě doplňujících dotazů mi neváhejte zavolat.
S pozdravem
Tomáš Navrátil
Odpovídá:  Ing. Tomáš Navrátil - M-EKIS 3M81 Morašice, Ing. Tomáš Navrátil tisk