Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

17.3.25 / dotaz č. 218993
Dobrý den,

v dokumentu "Závazné pokyny pro žadatele" k NZU Light je uvedeno na str.6:
"V případě použití tepelněizolačních materiálů s návrhovou tepelnou vodivostí λ nižší než 0,04 W.m-1.K-1 nebo při přidání nové vrstvy izolace na stávající, může být navržena tloušťka vrstvy nového materiálu taková, aby celkový tepelný odpor vrstvy původního a přidaného izolantu byl nejméně R=5,0 m2.K/W pro zateplení fasády, R=7,5 m2.K/W pro zateplení střechy nebo stropu ..."
Tj je tam uvažováno s návrhovou lambdou menší než 0,04.

Ve "Zpráva o navrhovaných opatřeních NZÚ Light: Oblast podpory A – ZATEPLENÍ" (dokument 1740568019_NZÚ Light_Zpráva o navrhovaných opatřeních_oblast A_Zateplení_02-2025_form) na str.2 pozn.7 uvedeno:
"7) Minimální tloušťky zateplení platí při použití tepelněizolačních materiálů s tepelnou vodivostí λd nižší nebo rovna 0,04 [W/(m.K)]."

Ve "Zpráva o provedených opatřeních NZÚ Light: Oblast podpory A – ZATEPLENÍ" (dokument 1740568046_NZÚ Light_Zpráva o provedných opatřeních_oblast A_Zateplení_02-2025_form) je na str.2 k vyplnění sloupec "Součinitel
tepelné vodivosti λd použité tepelné izolace"
Tj.nevím, zda se R tepelné izolace dle požadavků má počítat z návrhové či deklarované lambdy? Dávala by mi větší smysl návrhová hodnota, ale tu zase výrobci většinou neuvádějí a nevím, kde ji zjistit? Děkuji.

A dále by mě zajímalo, zda jako doklad k izolantu stačí technický list, nebo je třeba schovávat např. Prohlášení o vlastnostech? Děkuji mnohokrát.
Dobrý den, paní Šulcová,

Ano, tepelný odpor nebo součinitel prostupu tepla konstrukce se počítá z návrhové (výpočtové) hodnoty. Způsobů, jak tento přepočet provést, je několik, nicméně pro potřeby NZÚ/NZÚlight je přímo definováno v poznámce pod čarou, že se má postupovat podle přílohy 5 vyhlášky č. 264/2020Sb. Zde je stanoven zjednodušený postup pomocí přirážky a jsou rozlišeny tři hodnoty:

minimálně 7 % pro nasákavé materiály (minerální vlna)
minimálně 3 % pro málo nasákavé materiály (polystyren, polyuretan)
0 % pro nenasákavé materiály (extrudovaný polystyren, pěnové sklo)

Takže deklarovanou hodnotu (lambda,k) od výrobce jednoduše navýšíte o 0 %, 3 % nebo 7 % podle typu izolačního materiálu a tuto vypočtenou hodnotu (lambda,u) použijete do výpočtu tepelného odporu a vyhodnocení tepelného odporu izolační vrstvy.

Pro doložení vlastností izolantu je dostačující jakýkoliv dokument z Vámi zmiňované dvojice - technický list nebo prohlášení o vlastnostech.
Odpovídá:  Ing. Tomáš Srb🕙 - EKIS Praha Anylopex tisk